Dobór urzędzenia filtrowentylacyjnego 

    Dla różnych stanowisk i różnych zakładów pracy właście będą zupełnie inne urzządzenia filtrujące powietrze. W zależności od rodzaju stanowiska należy dobrać jak najlepsze rozwiązanie gwarantujące poprawną filtrację powietrza i prostotę obsługi. Niestety nie zawsze można przefiltrowane powietrze zwrócić do hali - np. dla spawania aluminium powietrze powinno być bezwzględnie usunięte na zewnątrz.
W przypadku gdy mają Państwo wątpliwości - prosimy o kontakt z naszym działem wsparcia technicznego.
Pomoc w doborze urządzeń

Dobór wydajności odciągu dla stanowisk spawalniczych został opisany w dziale:
Dobór ramion odciągowych


    Gdy już mamy wyznaczone ilości powietrza dla poszczególnych stanowisk należy podjąć decyzję o tym, jakie urządzenia filtrowentylacyjne będą najlepszym rozwiązaniem dla danego zakładu pracy.
Urządzenia podzielić można na dwie grupy:
1) Urządzenia mobilne
    a) jednostanowiskowe
    b) dwustanowiskowe
2) Urządzenia stacjonarne
    a) wielostanowiskowe
    b) jednostanowiskowe

UWAGA: Urządzenia w standardowym wykonaniu przeznaczone są do filtracji PYŁÓW SUCHYCH. Jeżeli w zakładzie występuje zanieczyszczenie pyłami o właściwościach lepkich ( np. spawanie zaolejonych blach, stosowanie antyprzywieraczy w sprayu) należy skonsultować się z naszym działem technicznym - w zalezności od potrzeb zostaną dobrane urządzenia o podwyższonej odporności na zaklejanie wkładów.
Pomoc w doborze urządzeń

Urządzenia mobilne

    Filtry mobilne najczęściej wystepują w wersji jednostanowiskowej, rzadziej dwustanowiskowej. Stosujemy je w zakładach, gdzie stanowiska pracy  często zmieniają swoją powierzchnię ( spawanie dużych elementów o zróżnicowanych kształtach, spawanie w różnych miejscach na przestrzeni zakładu). Są dobrym rozwiązanie także w przypadkach dużej różnorodności wykonywanych prac i gdy występuje mały współczynnik jednoczesności pracy na wszystkich stanowiskach. Ze wzgledu na to, że do każdego stanowiska jest przypisane jedno urządzenie, pozwala to zaoszczędzić energię potrzebną do napędu wentylatorów w momencie gdy pracuje tylko część stanowisk.

Urządzenia jednostanowiskowe:

M-1000
    Standardowy filtr jednostanowiskowy o wydajności nominalnej 1000 m3/h.
Urządzenie standardowo wyposażone jest w ramię odciągowe RS-3-160  o średnicy 160 mm i zasięgu 3 metrów.

Rys 1. Urządzenie filtrowentylacyjne typu M-1000

Dzięki zastosowaniu wkładu filtracyjnego patronowego i systemu oczyszczania za pomocą impulsów sprężonego powietrza udało się znacznie wydłużyć czas pracy bez zmiany filtra. Urządzenia polecamy do większości prac spawalniczych i szlifierskich, a także innych procesów gdzie występują pyły suche.

M-1000 easy

    Jest to urządzenie o bardzo prostej, zwartej konstrkcji, przeznaczone do filtracji pyłów suchych. Z zamontowanym dwumetrowym ramieniem odciągowym typu RS-2-160 FLEX o średnicy 160 mm i zasięgu 2 metry. Wyposażone w filtr kieszeniowy EU-10. Nominalna wydajność urządzenia - 1000 m3/h pozwala na obsługe większości prac spawalniczych i szlifierskich. Ze wzgledu na brak pneumatycznego systemu oczyszczania wkładu polecane zwłaszcza dla stanowisk, gdzie praca odbywa się okazjonalnie, bądź ilości zanieczyszczeń są niewielkie.Dużą zaletą filtra M-1000 easy jest niska cena.

Rys 2. Urządzenie filtrowentylacyjne typu M-1000 easy
M-2000
    Filtr mobilny M-2000 jest urządzeniem o wydajności nominalnej 2000 m3/h. Pozwala to na zastosowanie go do odciągu zanieczyszczeń z jednego stanowiska o bardzo dużym zapyleniu, lub dwóch stanowisk średnio obciążonych. Standardowo urządzenie M-2000 występuje w dwóch konfiguracjach - z jednym ramieniem RS-3-200 o średnicy 200mm i zasięgu 3 metry, lub dwoma ramionami RS-3-160 o średnicy 160mm.

Rys 3. Urządzenie filtrowentylacyjne typu M-2000 z dwoma ramionami RS-3-160


W urządzeniu zastosowano dwa wkłady filtracyjne patronowe, umieszczone w pozycji pionowej i oczyszczane za pomocą spreżonego powietrza. Pyły odseparowane w trakcie pracy zbierają się w specjalnej szufladzie, co pozwala na łatwe oczyszczanie urządzenia.

Urządzenia stacjonarne

    Filtry stacjonarne najlepiej sprawdzają się w zakładach, gdzie specyfika pracy pozwala na ustanowienie stałych stanowisk pracy ( np. boksów spawalniczych), gdzie na ograniczonej przestrzeni odbywa się proces produkcyjny.


SPAW-1000
    SPAW-1000 jest gotowym stołem spawalniczym przeznaczonym do spawania elementów o małych i średnich gabarytach. Jego bardzo mocna konstrukcja pozwala na swobodną pracę na powierzchni blatu, rama stołu posiada wspawany element do podłączenia "masy", dzięki czemu nie trzeba przepinać kabla w trakcie pracy, przy zmianie elementu itp... Standardowym wyposażeniem ułatwającym prace spawaczowi jest :
1) Mały obrotowy stolik - do spawania przedmiotów drobnych
2) Ruszt z odciągiem dolnym
3) Ramię odciągowe RS-2-160

Rys 4. Stół spawalniczy typu SPAW-1000F z zabudowanym urządzeniem filtrowentylacyjnym i rękawem RS-2-160


    Stół może być podłączony do instalacji centralnej, może posiadać własny wentylator wyciągowy z wyrzutem bez filtracji, lub zabudowane pod spodem urządzenie filtrowentylacyjne z bezpośrednim powrotem przefiltrowanego powietrza na halę. Dodatkowym rozwiązaniem jest wyposażenie stołu w zestaw sterujący ZAR-L z oświetleniem i czujnikiem łuku, który automatycznie włącza odciąg w momencie rozpoczęcia spawania. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać energię potrzebną do napędu wentylatorów i dodatkowo przedłuża żywotność wkładów filtracyjnych.


FM-stacjonarne filtry modułowe
    Filtry modułowe są dużymi urządzeniami przeznaczonymi do filtracji powietrza z wielu stanowisk. Konstrukcyjnie urządzenie składa się z połączonych modułów. Pojedynczy moduł ma zabudowane dwa wkłady filtracyjne położone pionowo, oczyszczane za pomocą sprężonego powietrza, dla przypadków standardowych przyjmuje się wydajnosć 2000 m3/h z jednego modułu. Wielkość urządzenia jest definiowana ilością połączonych modułów.

Rys 5. Urządzenie filtrowentylacyjne FM-6 o wydajności 6000 m3/hDla urządzeń o wydajności do 6000 m3/h wentylator może być zabudowany w górnej jego części, lub posadowiony osobno. Dla urządzeń większych wentylatory umieszcza się poza urządzeniem (ze względu na ich ciężar).


 Tematy podobne: